FITIK TEDAVİSİ VE OZON

HERNİ DİSKAL (BEL VE BOYUN FITIĞI OZON TEDAVİSİ)

Omurlarımız arasındaki amortisör görevi gören disk dediğimiz oluşumlar herhangi bir nedenden dolayı hasarlanır sa FITIK dediğimiz hadise oluşur(Boyun fıtığı, bel fıtığı).

Diskin içersin de jöle kıvamında olan bu kısım(nucleus purposa)  sinir dokusu üzerine taşarak baskı yapar. Bu taşma hadisesinde bozulan diskin şişmesi ve su tutması söz konusudur.

Bu taşma omurilik yapılarına ve/ veya sinir köklerine bası yaparak belde ya da hem belde hem de bacağa yayılan ağrıların oluşumuna sebep olur.

OZON disk içersine verildiğinde bu bizim proteoglikan dediğimiz yapılar parçalanır ve su tutamaz hale gelir. Serbest oksijen radikallerinin oluşumunu engellenir. Disk mekanik olarak büzüşür ve mumyalaşır yani artık şişerek ağrıya neden olamaz.

İkincisi: İnflamasyonu ortadan kaldırarak; Ozon çok güçlü anti inflamatuar etkilere sahiptir. Bu bağlamda sitokinlerin artışı, prostoglandinlerin baskılanması Endojen morfin salınımına yol açması ve kan damarları ile bölgeye aktif oksijenin gidişi( kan hücrelerindeki 2,3 difosfogliseratın artması) ile doku oksijenini arttırır. Bütün bunlar sinir kökü serbestleşmesine, sinir köklerindeki inflamasyonun azalmasına ve hastalıklı dokunun iyileşmesine yol açarlar. Kasılı vaziyette bulunan ve ağrı ya neden olan bel adaleleri gevşer, hastanın yaşam kalitesi artar, ağrıdan da kurtulur.

Sonuçta bel fıtığı iyileşir, ağrı ortadan kalkar, hasta günlük normal yaşamına geri döner.

Diskin küçülmesi sinirlerin basıdan kurtulmasına, sinirlerin serbestleşmesine neden olur, birinci iyileştirici mekanizma budur.

OZON Fıtıklarda nasıl kullanılır?

İki yöntem söz konusudur. Ameliyathane koşullarında ve görüntüleme cihazlarının eşliğinde bizzat fıtığa neden olan diskin içerisine verilerek. 1 kez uygulanır. Narkoz neşter gerektirmez. Yan etkisi yok denecek kadar az olan ve tekrarlanabilir bir yöntemdir. Hastanede kalmanıza gerek yoktur. İşlem 10 dakika civarında sürer. Bu yöntem araştırmalarda ameliyat kadar etkili olduğundan ozon diskektomi olarak da adlandırılmaktadır.

ikinci yöntem normal poliklinikte bel fıtığına neden olan omurgalar civarına belin iki yanına 3 sağ 3 sol tarafa 5 santim derine çok ince bir iğne  Ozon enjekte edilir. Ozon gazı derinliklere, disk etrafına ve şişmiş sinir civarına nüfuz ederek emilir ve etkilerini gösterir.

Her gün uygulanması gerekir toplam 12-14 uygulama ile hasta sorunlarından kurtulur. Bu yönteme DİSKOSAN adı verilmektedir.

Ozon Diskektomi (diskoliz)

Ozon Diskektomi, Fıtığa neden olan Diskin içersine “OZON” verilmesi de benzer sonuçlara neden olan uyguladığımız faydalı,neştersiz bir yöntemdir. Ozon nükleolizis olarak adlandırılır. Çok emniyetli bir yöntemdir. % 85 civarında başarı oranı vardır. 10 dakikalık bir girişimdir. Hasta o gün evine dönebilir.

Ozon nukleolizis yöntemi tüm fıtık olgularında (patlamış olsun yada olmasın), dejenere disk hastalığında uyguladığımız bir yöntemdir.

DİSCOSAN Yöntemi

Discosan, bel fıtıklarında fıtık olan seviye civarına derin iki tarflı 10 gama doz ve 20 cc Ozon 10-14 gün verilerek yapılan yeni bir tedavi şeklidir. Oldukça etkin bir yöntemdir.

Bu neştersiz çözümlerin ehil ellerde hiçbir yan etkisinin olmaması, kısa sürede gerçekleştirilmesi, narkoz gerektirmemesi ve de işlemden sonra 1-2 saat içinde hastaların evlerine gidebilmeleri bu yöntemlerin cazibesini artmasına aşırı bir taleple karşı karşıya kalmamıza neden olmaktadır.

Bilgisayarlı Spinal Dekompresyon( çekme) tedavisi: Bilgisayarlı Traksiyon(çekme) cihazı ameliyatsız bel fıtığı tedavisi ve ameliyatsız
boyun fıtığı tedavisinde kullandığımız robotik bir cihazdır. Hastaların ağrılarından kurtulmalarını, ağrısız yaşama hızlı bir biçimde dönmelerini ve yaşam kalitelerini artırmalarını sağlamanın yanında altta yatan problemi tedavi etmek amacıyla Amerika’da geliştirilmiş ve Amerika Birleşik Devletleri İlaç ve Gıda Dairesi (FDA) tarafından omurga fıtıklarında baskı giderici tedavi olarak onaylanmış ileri teknoloji ürünü, bilgisayar kontrollü, üç boyutlu tedavi imkanı sağlayan robotik bir cihazdır.

Bel ve boyun fıtıklarında temel problem omurgalar arasındaki kıkırdağın (disk) çeşitli etkenlerle beslenmesinin bozulması ve esnekliğini yitirmesi sonucu omurilik kanalına girmesi, bacaklara ve kollara gelen sinirlere ve/ veya omuriliğe baskı yapmasıdır.  Bilgisayar kontrollü yapılan çekme omurga ve sinirler üzerindeki baskıyı gidererek, problemli bölgedeki diskin sıvı akışını artırıp beslenmesini sağlayarak yalnızca ağrıyı gidermekle kalmayıp hızlı bir biçimde tedavi edici etki gösterir.

Bu cihaz 3 boyutlu olarak ayarlanabilir, düz bir masa veya sedye üzerinde uygulanmaz. Hastalığın durumuna göre gerekiyorsa bel ve boyun kısmı için sağa ve sola eğilebilme veya döndürülebilme olanağı tanır. Böylece gücün en gerekli noktaya uygulanabilmesine olanak tanır, ayrıca bu özelliği sayesinde anatomik olarak belinde ya da boynunda eğriliği olan hastalarında tedavi edilebilmesini sağlar.

Kliniğimizde hastanın ağrı düzeyi ve radyolojik görüntüleme sonucuna göre bir çok teknik kombine edilmekte ce özellikle bel ağrılarında %95 üzerinde başarı alınabilmektedir.

Bilgisayarlı Spinal dekompresyon( çekme) tedavisi toplam 10 seans sürmektedir. Seanslar günaşırı 20 dakikalık uygulamalar şeklindedir. Seans öncesinde ilgili bölge kaslarının gevşemesi ve tedavi etkinliğinin artırılması için tens, ultrasound ve proloterapi uygulanmaktadır.